O knotech

Co je to knot?

Knot je pruh tkaniny kulatého nebo plochého průřezu, který slouží k dopravě různých kapalin vzlínáním.

Materiál knotu

Většina knotů se vyrábí ze 100% bavlny proplétáním přízí s různým počtem nití.

Jak funguje knot

Knot je založen na využití kapilárního jevu. Kapalina v knotu vzlíná sama do určité výšky. Pokud je tam nějakým způsobem odebrána, je nasávána další kapalina. Odebrána může být odparem, vyhořením, nasátím nebo odkápnutím.

Výběr knotu

Knot je nejdůležitějším prvkem při výrobě svíčky. Tvar, velikost, barva a druh vosku jsou nejzjevnější rysy většiny svíček. Právě knot však určuje, jak dobře bude svíčka hořet, jakým plamenem a jaké světlo bude poskytovat. Volba knotu je určena řadou faktorů – průměr svíčky, typ vosku atd.

Druhy knotů

  • Plochý knot – patří mezi nejpoužívanější knoty, při výrobě svíček zejména parafínovaného vosku, gelů atd.
  • Kulatý knot – převažuje u výroby svíček z palmového a včelího vosku. Jelikož se tyto vosky do knotů hůře vsakují, je lepší používat o něco silnější knoty.

Přibližné průměry kulatých knotů do palmových a včelích svíček:

U svíček do průměru 4,5 cm je lepší dávat 1,8mm knot.

U svíček s průměrem nad 4,5 cm je lepší dávat 2,2mm či 3mm knot.

Bohužel Vám žádný profesionální výrobce svíček nedokáže poradit na 100 %, jaký typ knotu použít pro daný průměr svíčky. Někdy se může stát, že daný knot je buď velmi tenký a svíčka odkapává, nebo naopak silný a knot nedokáže odhořívat. Hoření svíčky může být ovlivněno i složením daného vosku. Nejlepší je vždy vyrobit svíčku s různými průměry knotů, zapálit je a podle toho, která svíčka bude odhořívat nejlépe, pak vyrábět další.

Knot kulatý - průměr 1,88 mm - Martin Vodvářka
Knot kulatý - průměr 3mm - Martin Vodvářka