Přeskočit na obsah

Vosk ve svíčkách

Vosk ve svíčkách – který vybrat a jaká jsou rizika ?

Parafín

Získává se pomocí rafinace surové ropy. Parafín sám o sobě není zdraví škodlivý, nicméně při jeho nesprávném pálení jsou tyto svíčky i životu nebezpečné. Pokud není uvnitř svíčky kvalitní knot, ale knot obsahující např. zinek, olovo – tím hůře. Při hoření takové svíčky se do vzduchu uvolňuje toluen, benzín a oxid uhličitý. Při pravidelném pálení těchto svíček se významně zvyšuje riziko astmatu i rakoviny.

Sójový vosk

Je to přírodní alternativa parafínu, ale není zdraví škodlivá. Pálením těchto svíček se nezvyšuje koncentrace oxidu uhličitého, a ani dalších látek v ovzduší. Jsou navíc vhodné pro alergiky. Než zakoupíte svíčku z tohoto vosku, je lepší se ujistit, že sója, ze které je svíčka vyrobena, neobsahuje herbicidy.

Palmový vosk

Jedná se o vosk z přírodních zdrojů, získává se lisováním z palmy olejné, která původně pochází ze zemí západní Afriky, avšak dnes se ve velkém pěstuje v celém tropickém pásmu. Palmový olej se stal z jedním z nejpoužívanějších rostliných produktů, uplatňuje se hlavně v potravinářství, výrobě kosmetiky… Kvůli jeho poptávce jsou nepřetržitě vypalovány pralesy, a tím dochází k nenávratným ztrátám biologické rozmanitosti a úbytků druhů některých živočichů, kteří nejsou schopni na nově vzniklých plantážích přežít. Svíčky z palmového vosku jsou populární,  přírodní, hoří téměř bez kouře, ale před jejich nákupem bychom se měli zamyslet, už kvůli přírodě.

Včelí vosk

Patří mezi nejkvalitnější vosky. Je to  přirozený produkt, který vzniká metabolickou přeměnou medu a pylu v těle některých druhů včel. Tyto svíčky hoří déle i lépe než jakékoli jiné. Vosk téměř neodkapává,  jsou zdravotně nezávadné, při hoření pravého včelího vosku nevznikají žádné škodlivé látky. Jsou vhodné pro alergiky. Tyto svíčky ale patří mezi nejdražší.
Parafínové svíčky
Sójové svíčky

Před nákupem každé svíčky je ideální se předem informovat, co daná svíčka obsahuje a z čeho je vyroben knot. Dbejte, aby knot byl kvalitní, bavlněný a neobsahoval zinkovou, olovnatou vystýlku.

Pálení svíček je záležitostí relaxace, uvolnění, navození přijemné atmosféry, pohody, a proto  by s sebou nemělo nést riziko zvýšených zdravotních potíží.